Złe nawyki żywieniowe i nieodpowiednia dieta są przyczynami niedoborów poszczególnych witamin. Taki stan nazywa się hipowitaminozą pierwotną.

Istnieje również hipowitaminoza wtórna, którą wywołuje brak możliwości wchłaniania witamin np. na skutek zażywania leków.

Organizm człowieka potrzebuje kompletu witamin i minerałów, by poprawnie spełniać wszystkie funkcje życiowe. Zbyt mała ilość jednego z elementów powoduje zakłócenia, które przekładają się na stany chorobowe.

Jeśli tylko niedobory zostaną trafnie ocenione należy je szybko uzupełnić, żeby nie doprowadzić do awitaminozy. Hipowitaminoza objawia się różnie, w zależności od konkretnej witaminy.

Niedobory witaminy A to kurza ślepota, suchość błon śluzowych i naskórka, szybkie męczenie się albo brak apetytu. Za mało witaminy C skutkuje osłabieniem odporności, krwawieniem dziąseł, bólem mięśni i stawów.

Osłabienie krzepliwości krwi jest z kolei znakiem niedoboru witaminy K, a wystąpienie krzywicy u dzieci oznacza niedostateczną ilość witaminy D.

https://www.formeds.com.pl/cat/87/Witamina-B12 https://rehvolta.pl/rehabilitant-fizjoterapeuta-poznan/ www.fundacja-spoleczn.pl