Często myśląc o zabytkach, od razu do głowy przychodzą nam te zabytki, obrazy czy przedmioty, które są znane, pokazywane w internecie czy telewizji, o których dużo się mówi i głośno się podkreśla, że są one zabytkami. Jednak musimy mieć świadomość, że dookoła nas istnieje wiele różnych zabytków i choć nie są one tak znane i rozpowszechnione, to również zasługują na naszą uwagę i troskę. Warto się więc rozejrzeć, czy dookoła nas nie istnieją jakieś zabytki, które wymagałyby większego zainteresowania, zadbania o nie, uporządkowania ich sytuacji. Bo czy zabytkiem nie jest dom mający kilkaset lat, który swoją architekturą wyróżnia się na tle współczesnych budynków, które są stawiane dookoła niego?

Warto się zainteresować takimi zabytkami

Niewątpliwie powinniśmy podczas spacerów uważnie przyglądać się temu, co nas otacza. Może się okazać, że natrafimy wówczas na zabytki, które będą ważne dla danego miejsca, regionu, a które z powodu różnego rodzaju zaniedbań uległy zniszczeniu. Taka sytuacja bardzo często pojawia się w przypadku różnego rodzaju dworków.

Kiedy tracą one swoich właścicieli, a nie znajdują nowych, stopniowo popadają w ruinę. Im dłużej trwa taki stan rzeczy, tym bardziej niszczy się dany zabytek i tym trudniej jest go przywrócić do stanu, jaki prezentował w czasach świetności. Dlatego też powinniśmy wyszukiwać takie zabytki i znajdować rozwiązania, które sprawią, że będziemy mogli o nie dbać. Przecież są one częścią historii danego miejsca, jak również świetnym przykładem na to, co kiedyś było ważne w architekturze.

Nie trzeba być specjalistą, aby dbać o zabytki

Mogłoby się wydawać, że szczególnie o zabytki powinni dbać konserwatorzy zabytków. Faktycznie, oni mają odpowiednią wiedzę i narzędzia, żeby o te zabytki dbać.

Jednak pamiętajmy, że nie ma szansy, aby mogli być wszędzie, aby mogli wyłuskać z otoczenia wszystkie zabytki, które zasługują przecież na utrwalenie, utrzymanie czy zadbanie. Warto więc, żeby ludzie mieszkający w danej okolicy, rozejrzeli się za zabytkami, które się tam znajdują i następnie sami o nie zadbali. Czasami wystarczy uprzątnąć teren dookoła nich, innym razem może się okazać, że niezbędne będzie delikatne odświeżenie, co powinno stać się w porozumieniu z konserwatorem zabytków, a może wystarczy mu tylko zgłosić, że jest taki zabytek, który warto otoczyć opieką. Są rzeczy, co do których nie mamy wątpliwości, że są zabytkami, zwłaszcza jeśli oficjalnie zostały tak nazwane. Są jednak i takie budynki czy przedmioty, które oficjalnie tej nazwy nie noszą. Jednak to nie oznacza, że nie mogą być zabytkami, zwłaszcza jeśli istnieją już od kilkuset lat i są ważne dla danej społeczności.

Dlatego też warto się uważnie rozglądać dookoła siebie, sprawdzać miejsca, o których wiemy, że istnieją od bardzo dawna, szukać tam perełek, które warto byłoby zachować w dobrym stanie dla potomnych. To oczywiście nie znaczy, że każdy budynek, w danym miejscu, który ma już swoje lata, trzeba uznać za zabytek, ale z pewnością są takie, które odegrały jakąś ważną rolę z życiu danej społeczności.