O zabytki trzeba dbać. Jeśli się o nich zapomni, to będą one ulegały zniszczeniu, a to będzie oznaczało, że niewiele pozostanie dla przyszłych pokoleń z tego, co zostawiły po sobie poprzednie pokolenia. Czasami takie zabytki mogą opowiedzieć nam niesamowitą historię, bo odegrały ważną rolę w danej społeczności, narodzie czy nawet wiążą się z czymś co miało znaczenie dla całego świata.

Jednak musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nawet jeśli sami troszczymy się o zabytki, to ta troska nie będzie kontynuowana, jeśli nie przekażemy jej kolejnym pokoleniom. Dlatego warto od najmłodszych lat pokazywać dzieciom zabytki.

Czy próbowaliśmy dzieciom pokazywać zabytki?

Może nam się wydawać, że nie ma sensu pokazywać dzieciom zabytków, bo i tak nie będą ich rozumiały, nie będą potrafiły docenić ich rangi, a już z pewnością dzieci nie będą zainteresowane takim tematem.

Jednak jeśli już od najmłodszych lat będziemy zabierali dziecko w miejsca, w których są zabytki, jeśli będziemy im pokazywać, że są to rzeczy ważne dla nas, to będzie istniała spora szansa, że one też się tym zainteresują. Teraz jest łatwiej, ponieważ w wielu muzeach i innych miejscach, gdzie możemy znaleźć zabytki, mamy prowadzone specjalne warsztaty czy różnego rodzaju wydarzenia, które dedykowane są dla dzieci. Podczas nich prezentowane są różne zabytki, a przedstawiane są one w taki sposób, że nasze dziecko nie będzie miało problemów z przyswojeniem sobie informacji o nich.

Im starsze dziecko, tym więcej będzie wiedziało o zabytkach

Jeśli będziemy zabierali małe dzieci w miejsca, gdzie znajdują się zabytki, to na początku one będą tylko obserwowały nas i to co dzieje się obok. Nie ma wówczas sensu mówić im o tych zabytkach, bo i tak tego nie zrozumieją. Jednak z każdym kolejnym rokiem, możemy dodawać kolejne fakty i informacje.

Nawet jeśli nam będzie się wydawało, że dziecko nic z tego nie rozumie, to warto wiedzieć, że ono jednak będzie to chłonęło. Może się wówczas okazać, że zaskoczą nas swoją wiedzą o danych zabytkach, bo jednak to co im przekazywaliśmy od najmłodszych lat, w nich zostało. Na początek warto wybierać te zabytki, które mogą się okazać dla dziecka najciekawsze, które mają niecodzienną bryłę, albo historię, którą będziemy mogli opowiedzieć.

Jeśli chcemy, żeby przyszłe pokolenia dbały o zabytki, to sami musimy być dla nich przykładem. To oznacza, że powinniśmy pokazywać swoimi działaniami, jak ważne jest to aby znać zabytki, oglądać je, ale również dbać o ich stan. Może się okazać, że znajdziemy wiele różnych propozycji, podczas których będą przedstawione zabytki, a to będzie oznaczało, że nasze dziecko w sposób naturalny, będzie chłonęło o nich wiedzę, bo będzie ona przedstawiona w sposób przystępny dla nich.

Nie mniej, jeśli będziemy od małego uczyć nasze dzieci, że zabytki są ważne, że stanowią o naszej tożsamości, że są mostem między nami a poprzednimi pokoleniami, to może się okazać, że nasze dzieci będą rozumiały, jak ważne jest to, aby o nie dbać.