Na kształtowanie się układu kostnego i jego rozwój ma wpływ witamina D oraz wapń i fosfor. Wytwarzanie niezbędnej witaminy następuje w skórze pod wpływem promieni słonecznych, których czasem w naszym klimacie jest zbyt mało.

W takiej sytuacji należy wspomagać tworzenie witaminy D przy pomocy diety oraz środków farmakologicznych. Warto to robić, by uniknąć krzywicy, osteoporozy lub rozmiękania kości.

Dobry rozwój kości rozpoczyna się od pierwszych godzin życia człowieka, kiedy to dostarcza mu się mleko wzbogacone w witaminę D, nieco później zachęca się do jedzenia serów, jogurtów i innych produktów mlecznych. Dobrze zbilansowana dieta, bogata w ryby i nabiał, to jednak nie wszystko, co ma znaczenie w formowaniu się zdrowego kośćca u człowieka.

Niezwykle ważny jest ruch na świeżym powietrzu, którego powinno się zażywać systematycznie przez cały rok. Niestety, obecny model życia jest daleki od ideału, bo znaczna liczba osób unika wysiłku fizycznego spędzając dzień w bezruchu, najczęściej w pozycji siedzącej.

podkłady medyczne Pomiar tkanki tłuszczowej Poznań